Csantavér – A templom és az iskola –

Home Híreink Csantavér – A templom és az iskola –
Csantavér – A templom és az iskola – Nyomtatás E-mail
2016. november 11. péntek, 11:52

A kilencvenes évek és a rendszerváltás óta a paulinisták lehetőségek szerint plébániai és iskolai látogatásra mennek. A látogatás általában a templomokban kezdődik és az iskolákban folytatódik. A templomokban szentmisék és alkalmi műsorok keretében a hívekkel találkoznak, hogy meghálálják az értük tett támogatásokat. Az iskolákban viszont az általános iskolák tanulóival ismerkednek, amelyek mindig egy baráti mérkőzéssel fejeződnek be. Ez történt az elmúlt hét végén, amikor a Paulinum tanulói és a szeminaristák ft. Utcai Róbert atya meghívására Csantavérre látogattak. Egy kisebb csoport paulinista már a reggeli szentmisét aktív részvétellel szebbé tette. A 10 órai nagymisén, amely megtelt gyermekekkel, fiatalokkal és hívekkel jelen volt minden szeminarista. A szentmisét msgr. Miocs József rektor vezette, és vele együtt misézett Utcai plébános atya és ft. Tojzán László prefektus. A rektor úr a szentbeszédben az evangéliumi szakaszból kiindulva a hitről, a feltámadásról és a jövendőbeli életre való felkészülésről beszélt. Hangsúlyozta, hogy fontos az iskolai és a plébániai hitoktatás, mivel ezek az egyik helyszíne a fentebb említett hitigazságok megismerésének a lehetősége. Továbbá kiemelte, hogy a Paulinum, mint országunk egyedülálló katolikus gimnáziuma ezekre fekteti a hangsúlyt. A szentbeszéd után Tápai Leó végzős diák életútjáról és hivatásáról beszélt. A hívek könyörgését Szeles Kolos olvasta. Áldozási elmélkedésként Reinhard Johannes Sorge: „Üdvözlégy, Uram!” versét Králusz Patrik mondta. Ezt egy fuvola és klarinét kettős követte, amelyet Hatnađ Danijel és Kiss Tamás adtak elő. A szentmise végén a gyerekeknek és a fiataloknak lehetőségük volt kérdéseiket feltenni a paulinistáknak. A gyerekek nagy figyelemmel hallgatták a válaszokat, és egyre több kérést tettek fel Utcai atya vezetésével. Hagyományossá vált, hogy a plébános atya egy meglepetést szervez a paulinistáknak. A kérdez - felelet után kimentünk a Balassa farmra, amely a vendéglátás színhelye volt. Itt láttak el bennünket bőséges ebéddel, amelyet Orovec János és csapata készített számunkra. Az étkezés után a farm tulajdonosa Balassa Miklós úr bemutatta a gazdálkodást. Mindnyájunkat lenyűgözött a farm korszerűsége, a környezet és az állatok. Miután megtekintettük a farmot, Nikolity Antal tanítóbácsi vezetésével átmentünk a Hunyadi János általános iskolába, ahol sor került a labdarúgó mérkőzésre a nyolcadikos diákokkal. A mérkőzés után visszamentünk a plébánia területén újonnan épült Takács Gáspár közösségi házba, ahol egy rövid társalgás és műsor keretében elbúcsúztunk a plébánostól és a tanárbácsitól. Az élményekkel teli napért és a tapasztalatokért, amelyeket Csantavéren szereztünk, mindenek előtt köszönetet mondunk Utcai Róbert plébánosnak, Nikolity Antal tanítóbácsinak és a Balassa farm tulajdonosának. Mindnyájuknak Isten fizesse meg mindazt, amit értünk tettek.