Predavanje profesorice Marte Levai

Home Vijesti Predavanje profesorice Marte Levai
Predavanje profesorice Marte Levai Ispis E-mail
Četvrtak, 12 Veljača 2015 13:27

Fond knjižnice gimnazije „Paulinum“ se sastoji od deset tisuća knjiga. Ovaj fond čine udžbenici, riječnici, lektire, časopisi i novine. Časopise, odnosno novine škola uglavnom dobije na poklon. Knjige su na jezicima škole, na hrvatskom, mađarskom, latinskom i njemačkom jeziku, ali ima i na nekom drugom jeziku.

Stimmen der Zeit (Glasovi vremena) je jedan značajan časopis, koji objavljuje crkvene i svjetovne događaje ali sadrži i znanstvene članke. Redakcija ovog časopisa od vremena do vremena obdaruje svoje čitatelje ne samo sa knjigama, nego i sa gratis putovanjima. Prošle jeseni, naš rektor je dobio od uredništva časopisa jedno znanstveno putovanje pod naslovom „Putevima križara i apostola“. Ovo putovanje u ime gimnazije iskoristila je profesorica njemačkog jezika Marta Levai.

Nakon povratka ona je održala u dvorani „Paulinuma“ predavanje o tom značajnom putu. Ona je letjela avionom iz Münchena do Male Azije. Na desetodnevnom putu sa grupom turista pogledala je i posjetila je znamenitosti Ercana, Kerina, samostan Hilarion, zatim rujine gotskog samostana Bellapaizi, nadalje Famagustu i Salamist, te glavni grad Cipra Nikoziju. U južnom dijelu Turske posjećeni su gradovi Afrodiziana, Denizlis i Pamukkale, koji je pod zaštitom kao svjetska kulturna baština. Posjećen je još i grad Anatoly, koji se drži „biserom Sredozemnog mora“. Osim ovih mjesta i gradova još je mnogo toga posjećeno, koji su ostavili nezaboravan utisak na grupu sudionika i o tomu nas je upoznala naša profesorica Levai.