Hirek

Date

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Vijesti
Hirek
Az egykori paulinista diák püspök lett Print E-mail
Wednesday, 27 March 2024 13:59

A Paulinum Gimnázium és Szeminárium több mint 60 éves fennállása során itt az tanult diákok soraiból számos pap és az egyházi szolgálatot teljesítő személy került ki. Ez nemcsak a Szabadkai Egyházmegyére vonatkozik, hanem a környező püspökségekre is. A Paulinum büszke arra, hogy eddig több apostolutódot, püspököt adott a különböző egyházmegyéknek.

A Paulinum tanárait, nevelőit és tanulóit újabb öröm érte, hiszen Ferenc pápa március 18-án egy újabb paulinistát nevezett ki püspökké. A Szentatya Štefković Mirkót nagybecskereki püspökké nevezte ki.

Štefković Mirko, 1977. szeptember 24-én született Szabadkán (Tavankút), Štefković Ivan és Dominika (szül. Ivanković) második fiaként. Az általános iskolát Tavankúton, Nagyfényen majd Szabadkán, a Paulinum Püspöki Klasszikus Gimnáziumot pedig Szabadkán fejezte be 1996-ban. Msgr. dr. Pénzes János, szabadkai megyéspüspök, Rómába küldte papnövendékként, ahol az első két évet a Casa Balthasar Intézetben, majd a többi hatot a Pápai Germanicum et Hungaricum Kollégiumban töltötte. Filozófiai tanulmányait a Pápai Urbaniana Egyetemen végezte, 1998 és 2000 között, majd teológiát tanult a Pápai Gergely Egyetemen, ahol 2006-ban fundamentális teológiából licenciátusi fokozatot szerzett. Pappá szentelésére 2004-ben került sor Szabadkán, az Avilai Szent Teréz Székesegyházban. Hazaérkezése után a megyéspüspök személyi titkárává, valamint a Püspöki Hatóság jegyzőjévé nevezték ki, amely szolgálatokat 2020-ig végezte, majd 2021-ben a Szabadkai Egyházmegye vagyonkezelőjévé és a Josephinum Papi Otthon igazgatójának feladatkörével bízták meg. Az egyházmegye ceremóniamestere és szóvivője volt 2011-től 2023-ig. Időközben a Szent Ciril és Metód Nemzetközi Püspöki Konferencia segédtitkára volt 2010-től, majd 2016 és 2021 között, a konferencia titkári tisztségét töltötte be.

Az új nagybecskereki püspöknek gratulálunk, Isten vezérlését és áldását kívánjuk apostoli munkájára.

 
Ferenc pápa megválasztása Print E-mail
Wednesday, 27 March 2024 13:56

Róma püspöke, Jézus Krisztus helytartója, Szent Péter utóda és a katolikus Egyház főpapja a pápa. A pápai primátus Szent Péternek az apostolok közötti primátusságából ered, amelyről a Szentírásban Máté evangéliumának 16. fejezetében olvashatunk, amikor is Jézus Krisztus e szavakat mondta Péternek: „Boldog vagy, Simon, Jónás fia, mert nem a test és vér nyilatkoztatta ki ezt neked, hanem az én mennyei Atyám. Én is mondom neked: Péter vagy, erre a sziklára építem egyházamat, s az alvilág kapui sem vesznek rajta erőt. Neked adom a mennyek országa kulcsait. Amit megkötsz a földön, a mennyben is meg lesz kötve, s amit feloldasz a földön, a mennyben is fel lesz oldva.”

Szent Péter apostoltól, mint Róma első püspökétől számítva a pápák listáján Ferenc pápa a 266. pápa. A bíborosi testület 2013. március 13-án választotta meg őt, és az ünnepélyes székfoglalóra március 19-én került sor. Msgr. Fazekas Ferenc püspök a szabadkai székesegyházban március 13-án ünnepi szentmisét mutatott be, amelyen mi is jelen voltunk.

 
Találkozás a bérmálkozókkal Print E-mail
Wednesday, 27 March 2024 13:53

Az előző évekhez hasonlóan a tóthfalui plébánia, illetve a Kaszap István Kollégium adott otthont a Bérmálkozók találkozójának, amelyet február 17-én rendeztek meg. Az eseményen a Paulinum diákjai és tanárai is részt vettek, hiszen bemutatták az intézményt a bérmálásra készülő tanulóknak. A jelenlevő gyermekeket több csoportra osztották, így azok egymást váltva vettek részt az előadásokon, amelyek több helyszínen folytak.

Elsőként a Paulinum tanárai, ft. Tojzán László, Patarčić Barbara, Tóth Bagi Kornél és Agárdi Brigitta ismertették az iskolával kapcsolatos tudnivalókat. Ezt követően az intézmény diákjai, Huszár Andor és Steiner Arnold meséltek a Paulinum mindennapjairól. Egykori diákunk, Petrovity Ádám is megosztotta tapasztalatait az iskolával kapcsolatban, illeve arról is beszámolt, hogy Paulinumban elsajátított nyelvtudásának és egyéb ismereteknek köszönhetően sokkal könnyebben vette az akadályokat az egyetemi tanulmányai során, mint évfolyamtársai.

„A Paulinum Gimnázium társadalmi-nyelvi irányzatú iskola, amely a fiúk és a lányok előtt is nyitva álló oktatási intézmény. Az oktatás és nevelés keretében a keresztény hit és értékek elmélyítését is célozza azzal a szándékkal, hogy így ne csak tudásra tegyenek szert a fiatalok, hanem felelősség- és tisztelettudó magatartásra is.

Az iskola biztosítja a diákok számára a tankönyveket, továbbá a sikeres diákok ösztöndíjban fognak részesülni. Azok a tanulók, akik angol vagy német nyelvből szeretnének nyelvvizsgát tenni, azok részére a plusz felkészítő nyelvtanórákat biztosítunk. Az oktatási intézet keretében lehetőség van szaktanár segítségével a megszerzett zenei tudás további bővítésére, illetve fejlesztésére, vagy kezdőként megtanulni hangszeren játszani. Gazdag vallási, kulturális esmények és tanulmányi kirándulások részesei lehetnek.”

A Paulinum Gimnázium és Szeminárium minden diák érdeklődését és látogatását (egyénileg vagy csoportosan) szívesen fogadja. Ez utóbbi kivitelezésére a honlapunkon (www.paulinum.edu.rs) található elérhetőségeken (Tel. +381(0)-24-555-340, e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ) történő előzetes egyeztetés után kerül sor.

 
Megemlékezés március 15-ről Print E-mail
Monday, 18 March 2024 13:11

Miután magyarórán megemlékeztünk, délután ismét tartottunk egy megemlékezést, amelynek keretében jómagam prezentációt mutattam be az 1848-as forradalomról és szabadságharcról. Mi is történt március 15-én? Miután a magyarok kiűzték a törököt, és Rákóczi szabadságharca elbukott, Magyarország teljesen elszegényedett. Viszont 1847-ben felbukkantak az 1848-as események vezéralakjai, mint Batthyányi Lajos, Kossuth Lajos és még sokan mások. 1848 tavaszán Párizsban polgári forradalom tört ki, ami kiterjedt egész Európára. Ennek hatására következtek be a március 15-ei események is. Ezen a napon Petőfi Sándor elment a Pilvax kávéházba, ahol találkozott Vasvári Pállal és Bulyovszki Gyulával is. Elmentek Jókai Mórhoz, és kidolgozták a proklamációt a 12 pontra. Mindezek után a csapat visszatért a Pilvax kávéházba. Itt Jókai Mór felolvasta a 12 pontot, és Petőfi Sándor elszavalta a Nemzeti dalt. Ezután a jelenlevők elindultak az egyetemekhez. Később elhatározzák, hogy véghez viszik az első pontot, és elindultak a nyomda felé. Közben a tömeg egyre nőtt, és mintegy nyolcezren csatlakoztak a forradalmárokhoz. Mikor elértek a nyomdához, ultimátumot nyújtottak be, amelyet a nyomda vezetője, Landerer Lajos elfogadott. Ezt követően kiszabadították Táncsics Mihályt, aki egy budai börtönben raboskodott. Nem is telt el sok idő, és már tucatszámra jelentek meg a 12 pont példányai németül és magyarul is. Az akkori császár, V. Ferdinánd elfogadta a 12 pontot. Ez annak is köszönhető, hogy a Habsburg Birodalom más pontjain is lázadások voltak, mint Prágában és Bécsben is. Ideiglenes kormány alakult gróf Batthyányi Lajos vezetésével, és Erdélyt is visszacsatolták. Az ekkori vezetőség elég sok problémával szembesült. Magyarország gazdasága az összeomlás szélén állt, katonasága nem volt, és ugyanazzal szembesült, mint amivel annak idején az osztrákok is, több nemzetiség volt Magyarország határain belül, amelyek szerettek volna önállósulni. Később az új osztrák császár, Ferenc József hadat üzent a magyaroknak. Mielőtt az orosz haderő teljesen bekapcsolódott volna a szabadságharcba, egy párszor vereséget szenvedtek a császáriak. Az első ilyen eset után kénytelen volt a kormány lemondani, és ezek után Magyarországot egy bizottság irányította. Már veszni látszott a szabadságharc, viszont 1848. október 6-án Bécs ismét forradalmat élt meg. A magyar hadsereg nem nagyon tudott az orosz intervencióval mit kezdeni, így elkezdett hátrálni. A szabadságharc világosi fegyverletétellel zárult. Ezek után a megtorlás következett. Haynau tábornagy emberek ezreit végeztette ki, köztük Batthyányi Lajost és a tizenhárom aradi vértanút.

Néhány évtized után, 1867-ben létrejött az Oszták-Magyar Monarchia. Magyarország, mint tudjuk, 1918-ban függetlenedett teljesen.

Steiner Arnold

 
Diákok látogatása Print E-mail
Monday, 18 March 2024 13:09

A nyolcadikos csantavéri diákok látogatást tettek gimnáziumunkba és szemináriumunkba az elmúlt hónapban ft. Utcai Róbert atyával. A diákok tudomást szerezhettek arról, hogy a Paulinum Gimnázium társadalmi – nyelvi irányzatú iskola, amely fiúk és lányok előtt nyílt oktatási intézet, az oktatás és nevelés  keretében a keresztény hit és értékek elmélyítését is célozza, azzal a szándékkal, hogy így ne csak tudásra tegyenek szert a fiatalok, hanem felelősség- és tisztelettudó magatartásra egyaránt.

Az iskola biztosítja a diákok számára a tankönyveket, továbbá a sikeres diákok ösztöndíjban fognak részesülni. Azok a tanulók, akik angol vagy német nyelvből szeretnének nyelvvizsgát, azok részére a plusz felkészítő nyelvtanórákat biztosítjuk. Az oktatási intézet keretében lehetőség van szaktanár segítségével a megszerzett zenei tudás tovább bővítésére illetve fejlesztésére, vagy kezdő ként megtanulni hangszeren játszani. Gazdag vallási, kulturális és tanulmányi kirándulások részesei lehetnek.”

A Paulinum Gimnázium és Szeminárium minden egyes és csoport diák érdeklődését és látogatását szívesen fogadja. Utóbbinak a kivitelezése esetén, a honlapunkon található elérhetőségeken történő előzetes egyeztetés után kerül sor.

 
Nagyböjtben Print E-mail
Monday, 18 March 2024 13:07

A böjti idő derekán vagyunk már. Az első napon, amely a liturgikus szertartás során történő hamuval való megjelölés után hamvazószerdának neveznek, a kápolnában szentmise keretében hamvazkodtunk, és ezzel meg is kezdtük a negyvennapos böjtöt. A hamuval való megjelölés az ószövetségi ember előtt is ismeretes, amely révén a gyászt és a bűnbánatot fejezte ki. A kereszténységben  a korai egyház bűnbánati rítusára vezethető vissza, amikor is a nyilvános bűnbánókat a kánoni bűnbánat szertartása keretében hamuval jelölték meg, majd az ádámkapun át kivezették őket a templomból.  II. Orbán pápa 1091-ben rendelte el, hogy a papok minden keresztény homlokát hamuval jelöljék meg e napon. A szertartáson a pap az előző évi virágvasárnapon szentelt barka hamujával jelöli meg a hívek homlokát. A szertartást végző személy, míg hamuval keresztet rajzol, vagy azt a fejre szórja a következőket mondja: “Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az evangéliumban!” vagy „Emlékezzél meg  ember, hogy porból lettél és porrá leszel!”. A hamú nem csak a bűnbánatra, hanem  az elmúlásra, a halálra figyelmezteti az embert. A nagyböjtben a Paulinum kápolnájában a szerdai és pénteki napokon keresztútat végzünk, és csütörtökön este szentségimádást és elmélkedést.

 
Veled az úton... Print E-mail
Wednesday, 13 March 2024 10:49

Tapossuk az élet útját, s közben, míg a szebb pillanatokat megélve örülünk, bú-bánat távol áll, máskor fejünket kapkodjuk, mint a kegyetlen mostoha, amikor lecsap az élet ostora. Bizony, könnyebb lenne, amiként az útjelző táblák rendre terelik a forgalmat és óvják az életet, úgy jelzőlámpás gyanánt megvilagítanák utunkat. Most, nagyböjtben, a kereszt útját Jézussal járjuk, s mint minden útjelző táblánál megállunk vagy feltekintünk a biztos cél érdekében, úgy az állomások előtt is figyelünk, hallgatunk és tanulunk: mi az életre vezető út.

A keresztút átérezteti az emberi tettek súlyát, és együttérzésre indít, hogy tragédiák – a szülő látja gyermeke élete kiontását –, az ember kínzása és megölése pusztán emberi gonoszságból és mohóságból ne következzenek be. Miként Jézus figyelmezteti az őt sirató asszonyokat: „Jeruzsálem leányai, ne engem sirassatok, hanem magatokat és gyermekeiteket sirassátok; mert jönnek majd olyan napok, amikor ezt mondják: Boldogok a meddők, az anyaméhek, amelyek nem szültek, és az emlők, amelyek nem szoptattak! Akkor majd kiáltani kezdik a hegyeknek: Essetek ránk! - és a halmoknak: Borítsatok el minket! Mert ha a zöldellő fával ezt teszik, mi történik a szárazzal?” (Lk 23,29-31) A stációk járása során láthatjuk, hogy Jézus háromszor esik el, de minden egyes alkalommal feláll, és folytatja. Az életben mi is a magány és a világi gondok terhe miatt, olykor a legszívesebben feladnánk. A keresztút pont arra mutat rá, hogy ne add fel, ne hidd el, hogy nincs tovább... Állj fel, mert a tét a te életed, és a holnap az nem a ma.

A kápolnában szerdai és pénteki napokon végezzük a keresztutat. Minden alkalommal egy-egy osztály diákjai vezetik az ájtatosságot. Ez az ájtatosság a középkorban terjedt el. A hagyomány szerint Mária, Jézus anyja és egy-egy tanítvány a feltámadás után Jézus utolsó földi napjainak színhelyeit rendszeresen felkeresték és körbejárták. A későbbi időkben a keresztút egyes helyein emléktáblákat kezdtek elhelyezni a hívek. A XIV. században a ferencesek által vezetett szentföldi zarándoklatok folyamán a hívek már a Praetorium–Szentsír közti távon 14 emlékhelyből álló útvonalat jártak be. A 14 stációs keresztút elterjedéséhez különösen hozzájárult Porto Maurizio-i Szent Lénárd római ferences, aki 576 keresztutat állítatott fel. Azóta a keresztút minden egyes keresztény templomban megtalálható, és a nagyböjti időben mindig új kihívás a keresztények számára, hogy Jézus megváltói művén gondolkodjanak, és ezt összefüzzék a maguk életével.

 
Az államiság napja Print E-mail
Wednesday, 13 March 2024 10:37

Szerbiában február 15-én ünnepelték az államiság napját. Ezen a napon emlékeztek az első szerb felkelésre, amely 1804-ben vette kezdetét Orašac-on. Ekkor a belgrádi pasalik területén élő szerb vezetők gyűlést szerveztek, amelyen a felkelés mellett döntöttek, és vezéré Đorđe Petrović-Karađorđét választották. Február 15-e jelentős azt illetően is, hogy szintén ezen a dátumon 1835-ben Kragujevacon volt megtartva az a  nemzetgyűlés, amelyen a Szerb Fejedelemség első alkotmánya lett elfogadva.

Az idő folyamán Szerbiának több alkotmány is volt. A jelenleg érvényben levő alkotmányt 2006-ban hozták meg. Február 15-ét, mint az államiság napját a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság idején is ünnepelték, majd megszüntették. 2001-ben újabb döntés után ismét előírt ünnep lett, amely 2012-től kétnapossá vált, ami azt jelenti, hogy február 15-e mellett 16-a is ünnep. Ezeken a napokon állami rendelet alapján minként az oktatási és más állami intézményekben, úgy nálunk is munkaszüneti napok voltak.

 
Böjti időre készülünk Print E-mail
Wednesday, 13 March 2024 10:36

A farsang, vagyis a szórakozás és mulatozás ideje hamarosan véget ér, és kezdetét veszi a nagyböjt, mint a kereszténység fő ünnepére, a húsvétra való felkészülés időszaka. A böjti készülődéssel kapcsolatosan kérdeztük diákjainkat:

,,A nagyböjti időszakot sokan úgy tartják számon, mint az a bizonyos húsvét előtti 40 nap, amely csupán arról szól, hogy lemondunk valamiről. Én ezt idén kicsit megfordítom. A hangsúlyt nem a lemondásra teszem, hanem helyette inkább arra törekszem, hogy ezen 40 nap alatt legalább napi egy jócselekedetem legyen. Lehet, sokan azt gondolják, hogy az ember mindennap tesz valami jót, de ez sajnos sokszor nem így van, csak azt tesszük meg, amit muszáj, ami a kötelességünk. Én ezen akarok változtatni, és ezzel készülök húsvét ünnepére.” – mondta H. Andor.

,,Nagyböjt a húsvétra való készülődés időszaka, ám valójában erre felkészítő időre is kell készülni. A hátralevő rövid időszakban, ami még maradt az évközi időből, már most el kell gondolkodni azon, hogy idén mit és hogy csináljak. A 40 napos készülődés annyi napot tesz ki, amennyit Jézus Krisztus töltött el a pusztában, és biztos, hogy Ő maga is felkészült erre. Korábban a nagyböjtöt is megelőzte három ,,lila vasárnap”, amelyek arra voltak hivatva, hogy felkészítsenek a nagyböjti bűnbánatra. Az emberek már ekkor elkezdtek gondolkodni azon, hogy miről mondanak le, vagy milyen áldozatokat hoznak. Ma már sok esetben csupán úgy állunk hozzá, hogy várjuk, mikor veszi kezdetét a böjt, közben elfelejtünk ráhangolódni, és egyszerűen szinte csak beleesünk. Néha engem is készületlenül ér. Talán éppen ezért van, hogy nehezünkre esik, és gyorsan el is múlik. Én már most gondolkodom azon, hogy hamarosan itt van hamvazószerda, és ezzel kezdetét veszi a böjtölés, és valamiről le kell mondanom. Ezen alkalom arra ösztönöz, hogy végérvényesen lemondjak olyasvalamiről, ami az életemben nem helyén való, vagy amit meg akarok változtatni. Ilyenkor mindenképpen arra törekszem, hogy többet imádkozzak azon kegyelemért, ami révén formálódhatok, és azért, hogy ezen böjti idő a javamra váljon, és így végül örömmel ünnepeljem húsvétot.” – felelte V. Nikola.

„A böjtre fontos lelkileg előkészülni. Tudatában kell lenni annak, hogy a böjtöt megelőző idő hétköznapjaiból hamarosan átlépünk az év bűnbánati időszakába. Számomra ezen időintervallum az egyik legfontosabb szakasz, és egyben tökéletes lehetőség a lelki fejlődésre. Ilyenkor sokat szoktam elmélkedni az evangélium azon szakaszáról, amely Jézus 40 napos pusztai böjtjéről és az ördög általi megkísértéseiről számol be, és el-el gondolkodom Jézusnak a kísértésekre adott válaszain. Természetesen tudatában vagyok annak, hogy ez a böjt, az ima, a jócselekedetek, az adakozás és az önmegtartóztatás ideje. Ennélfogva igyekszem lemondani mindazon anyagi dolgokról, amelyekhez túlzottan kötődök annak érdekében, hogy több figyelmet tudjak fordítani a lelki dogokra. Ugyanis azáltal, hogy lemondok valamilyen eledelről, italról..., és mindezt ima nélkül, Istenre való figyelés nélkül teszem, akkor a böjt csupán egyszerű diéta vagy leszokás marad.” – fejtette ki K. Antonij.

 
Kilenced és lelki megújhodás Print E-mail
Wednesday, 13 March 2024 10:27

A Katolikus Egyházban február 2-án kezdődött a Lourdes-i Szűzanya tiszteletére tartott kilenced. Azon a napon vette kezdetét 1858-ban a több napig tartó jelenések a Lourdes közelében lévő barlangban. Bernadette Soubirous tanú szavait kezdetben a lakóság kételkedve fogadta, míg a Szűzanya által meg nem mutatott forrás mellett csodás gyógyulásnak tanúi nem lettek. A jelenések hatására Bernadette addigi életmódjával felhagyott, és szerzetes nővérnek állt a Nevers Saint-Gilgard nevű kolostorba. A csodás események után a Szűzanya óhaja szerint megépült a templom. Azóta a barlang sziklái fölé és alá épült bazilika a keresztény világ legismertebb Mária zarándokhelyévé vált. A jelenések emlékezetére minden évben február 2-től 11-ig a hívők világszerte kilencedet végeznek. A kilencedet záró napon a székesegyházban  részt vettünk az esti ünnepi püspöki szentmisén.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 86